Çaydan Yağına Her Haliyle Şifa Dolu Bir Lezzet: Biberiye

yorumsuz
30 views

Çaydan Yağına Her Haliyle Şifa Dolu Bir Lezzet: Biberiye

Ballıbabagiller familyasından olan biberiye çoğunlukla Akdeniz Bölgesinde yetişen bir bitkidir. Yaprakları iğneye benzeyen biberiyenin çiçekleri mavi veya eflatun renktedir. Dört mevsim yeşil renkte kalabilen yapraklarıyla dikkat çeken biberiye kışın da dahil olmak üzere yapraklarını dökmeyen bir bitki olarak öne çıkar.

Biberiyenin faydaları nelerdir?

Biberiye eski zamanlardan beri ağrı dindirici ve iltihap giderici olarak kullanılan bir bitkidir.Hafızayı koruyucu özelliği olduğu gibi pek çok nörolojik hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.Beynin yaşlanmasını önler.Guatr, kalp hastalıkları, halsizlik ve baş dönmesi gibi rahatsızlıkların giderilmesinde etkilidir. Ağız ve boğaz bölgesinde meydana gelen yaraların tedavisinde kullanılmaktadır. İçeriğinde B1, B6, B12 ile C, D, E, K vitaminlerini barındırmaktadır. Alzheimer ve demans hastalarında olumlu etkiler bıraktığı gözlemlenirken aynı zamanda güçlü bir antioksidandır.İçeriğindeki karnosik asit sayesinde göz sağlığını korumaktadır.Çocuklarda boy uzamasında etkilidir.Kalp ağrıları ve spazmlara karşı bağışıklığı desteklemektedir.Bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bilinen biberiye; eklem rahatsızlıklarına, kas sağlığına ve kas spazmlarına karşı etkili bir bitkidir.Stres azaltıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır.

Biberiye nasıl yetiştirilir?

Biberiyenin faydalarını görünce o hep elinizin altında bulunsun istemiş olabilirsiniz, sizi çok iyi anlıyor ve evde biberiye nasıl yetiştirilir, biberiye bakımı nasıl yapılır bundan da söz etmeden geçmeyelim diyoruz. Evde biberiye nasıl yetiştirilir diyenler şu adımlara mutlaka dikkat etmeli:Biberiye ekimi için mutlaka torf bakımından zengin ve kumlu toprakları tercih ederek işe başlayın.Biberiye tohumlarını ya da köklü biberiye dalını bu toprağa dikkatlice ekin. Eğer köklü bitki ekecekseniz köklerine zarar vermemeye özen gösterin.Ekim işleriminin ardından üzerine ilave edeceğiniz toprağı çok bastırmayın ki hava alma imkanı bulsun.Güneş ışığını seven bir bitki olduğundan biberiye saksınızı evinizin en bol ışık alan yerine yerleştirin.Sulama işlemini ise asla aksatmayın, toprağı hep nemli kalacak şekilde sulamasını yapmayı ihmal etmeyin.Saksı değişimi için ise yılda 1 olacak şekildeki sıklık yeterli olacaktır diyelim ve evde biberiye yetiştirmeyi, daha detaylı bilgi almak isteyenleri hemen şöyle alalım:

sulamasından çoğaltmasına, adım adım bakım

Biberiye yağı ve biberiye yağı faydaları

Biberiye yağı kozmetik alandan ilaç sektörüne kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Bitkinin yapraklarından elde edilen biberiye yağının yapımı çok kolaydır.Sindirim sistemine sağladığı yararlar bilinen biberiye yağı özellikle hazımsızlık, şişkinlik, mide krampları, kabızlığa iyi gelmektedir.Bunun yanında iştah açıcı özelliği de olduğu gibi içeriğinde karaciğeri temizleyebilen esansiyel yağı bulunmaktadır.Bunlara ek olarak kan dolaşımını artırırken besinlerin emilimini kolaylaştırmaktadır.Ayrıca biberiye yağının eski zamanlardan itibaren saç güçlendirici olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Biberiye çayı ve biberiye çayı faydaları

Demleme yöntemiyle yapılan biberiye çayı migrenden vücuttaki ödemin atılmasına, regl dönemi ağrılarından ağızda meydana gelen yaralara kadar birçok rahatsızlığı iyileştirebilir.

İçerdiği güçlü antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirken kanser riskini en aza indirir.

Dikkat dağılımını önlediği gibi kan dolaşımını da artırmasıyla bilinir.

Hormonal dengeyi düzenlerken adet söktürme özelliği de vardır.

Biberiye çayı zayıflatır mı?

Biberiye çayının zayıflamayı kolaylaştırdığı bilinen bir gerçektir. Yağ yakması ve bağırsakları çalıştırması nedeniyle zayıflamaya olumlu etkisi olur. İdrar söktürücü ve terletici özelliği olan biberiye çayının boşaltım sistemini düzenlemesi de zayıflamayı kolaylaştırıcı bir diğer etkendir. Vücutta biriken toksin ve ödemleri atılmasında etkili olması da yine zayıflama sürecinde etkilidir. Kanda bulunan insülin oranını düzenlemesiyle kanda bulunan yağın atılmasını hızlandırması zayıflamaya yardımcı olur.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın