Gripten koruyan çay: 10 çeşit bitki ile hazırlanıyor

yorumsuz
37 views

Gripten koruyan çay: 10 çeşit bitki ile hazırlanıyor

Osmangazi Belediyesi’nin işlettiği Ördekli Kültür Merkezi’nde 10 çeşit bitki ve meyvenin karışımıyla hazırlanan Osmanlı çayı , tam bir şifa kaynağı. Bu çayı içenler başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere pek çok hastalıktan kendini koruyor

Zencefil, havlıcan, hibisküs, ıhlamur, karanfil, limon, portakal, tarçın, elma ve kekik Osmanlı çayının ham maddesini teşkil ediyor. Her biri şifa kaynağı meyve ve bitkilerin demlenmesiyle ortaya çıkan Osmanlı çayı bal ile tatlandırılıp servis ediliyor.

Şifalı olduğu kadar leziz de olan çayı içmek için şehir dışından gelenler de oldukça fazla. İnsana ferahlık veren çay gribe karşı oldukça etkili. Gribe yakalanmak istemeyenler bağışıklığını güçlendirmek için bu çayı mutlaka içiyor.

Osmanlı çayının fincanı 4 liradan satılıyor. Çay Osmanlı zamanında nasıl tüketiliyorsa günümüzde de aynı şekilde müşterilere servis ediliyor.

Osmanlı çayını hazırlayan Ali Terzioğlu, “Osmanlı çayımız tam bir şifa kaynağı. İçinde zencefil, havlıcan, hibisküs, ıhlamur, karanfil, limon, portakal, tarçın, elma ve kekik bulunuyor. Çayımız şifalı olduğu kadar lezzetli de. Bu karışım Osmanlıdan geliyor. Biz de bu şifalı çayı devam ettiriyoruz. Bilhassa kış aylarında gribe ve soğuk algınlığına karşı vatandaşlar rağbet gösteriyor. Buraya insanlar şifa bulmaya geliyor.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın