KALP KRİZİ VE ÖNLEME YOLLARI

yorumsuz
29 views

KALP KRİZİ VE ÖNLEME YOLLARI

Kalp krizini önleme yolları

Her insanın kalp krizi yaşama ihtimali, hiçbir sorunu olmasa da %1 gibi önemsenmesi gereken ciddi bir orandır. Buna mukabil, kolesterol ve tansiyonunuzun yüksekliği, sigara bağımlılığı, aileden gelen kalp rahatsızlıkları, hareketten yoksun bir yaşam ve 40 yaşını geçkin olma durumu gibi etkenler kalp krizi geçirme ihtimalinizi %50 oranında arttıracaktır. Kalp krizi geçirme ihtimalinizi, riskin en düşük olduğu orana indirmek yine sizin kendi opsiyonunuz. Halk arasında kalp krizini önlemenin bilinen yolları sağlıklı bir beslenme ve bolca hareket edilen bir hayattır. Biz bu yazımızda daha detaya inerek, aslında kalp krizi geçirme ihtimalinizi en risksiz orana indirmenizin başka yolları da olduğunu sizlere anlatmaya gayret edeceğiz. Kalp krizi, insan hayatı açısından kesinlikle önemsenmesi gereken bir durumdur.

Kalp Krizini Önlemenin en önemli yolu kalp krizi riski taşıyan hal ve hareketlerden, davranışlardan kaçınmaktır aslında. Bunları kısaca sıralayacak olursak; aşırı kilo ve obezite, stres, sigara, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, sağlıksız beslenme, Aşırı hareketsizlik, Yüksek kan şekeridir.

MUTLU AİLE = SAĞLIKLI YAŞAM

Evlilik ve aile kavramları, özellikle bizim toplumumuz için kutsal denilebilecek kavramlardır. Evli olmak, toplumumuzda insanlar tarafından kabul görme demektir. Mutlu-huzurlu bir evlilik insanın kafasındaki bazı yükümlülüklerin eve yönelmesine sebep olacaktır. Özellikle bizim toplumumuzda ilk öğretilerden biri her şeyden önce ailenin huzuru ve mutluluğun düşünülmesi gerektiğidir. Bu ister kadın ister erkek tüm bireyler için önemlidir. Sonuç olarak, mutlu bir aile sizi günlük hayatınızın stresinden uzaklaştıracak ve böylece kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

BOL BOL GÜLÜN, GÜLÜMSEYİN

Gülmek, gülümsek duygularınızın boşalması anlamına gelmektedir. Gündelik hayatınızda yaşadığınız olayları mizahla yorumlayıp düşünürseniz, gülecek ve rahatlayacaksınızdır. Gülerek vücudunuza keyif hormonu salgıladığınız için, kalbinize zarar veren etkenleri yok edersiniz.

ETRAFINIZDAKİ OLAYLARA TAKILMAYIN

Gündelik hayatımızda çevremizdeki olaylardan elbette etkileniriz. Bunlar insan ilişkilerimiz olduğu gibi siyasi olaylar ve savaş, terör gibi olaylar da olabilir. Bu olaylar kalbimizi yorar. Bir anlık üzülme durumu kalbimize çok da büyük bir zarar vermez. Bir yakınımızı, ailemizden birini kaybetme durumumuzda üzülmemiz gayet doğaldır. Fakat bazı insanların kişilikleri üzülmeye daha yatkındır, bu insanlar kendi tarafından oluşmayan bir olaydan dahi etkilenebilir. Sürekli olarak hüzünlenebilir ve kendisiyle alakalı olmayan durumları sıkıntı edebilir. Ancak günlük hayatımızda bu davranışın dışına çıkmamız gerekir. Etrafımızdaki olaylara takılı kalmamız ve onları kendimize sıkıntı etmemiz kalbimize zarar verecektir. Bu durumu önlemek için mutlaka kendimizi tatmin edecek uğraşlar bulmamız gerekmektedir. Böylece kalp krizi geçirme riskini de düşürebiliriz. Mutluluk hissi hastalıklarımızın ilerleyip bize sıkıntı çıkarmasına belki de canımıza mal olmasına engel olmak için vücuda yardım eder. Mutlu olmak için illaki büyük uğraşlar edinmenize gerek yoktur. Küçük detaylar da sizi mutlu edebilir. Örneğin, evcil hayvan beslemek, çiçek sulamak sizi yeterince mutlu edecektir. Sonuç olarak, etrafınızda yaşanan olaylara takılıp kalmayın ve kendinize küçük uğraşlar edinerek mutlu olmayı deneyin.

HAREKET EDİN

Yaşantınızda hareket etmeye önem verin. Eğer masa başında çalışan biriyseniz, kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz oldukça yüksektir. Siz de bu kişilerdenseniz mutlaka masa başından kalkıp hareket etmelisiniz. İşe gitmeden önce, işten sonra kısacası boş olduğunuz bir vakitte ortalama kırk beş dakikalık bir yürüyüş yapmak sizin için gayet önemlidir. Bunun dışında otururken de egzersiz yapabilirsiniz. Mesela; bacaklarınızı karnınıza çekebilir, kollarınızı arkaya doğru açarak gerebilirsiniz.

ÖĞLEN UYKUSU YAPIN

Eğer yapabilecek durumunuz varsa, bir öğlen uykusu sizin için çok dinlendirici etkisi olan bir aktivitedir. Bir öğlen uykusu sizin tüm stresiniz alacaktır. Ayrıca öğlen uykusu uyuyan bir bireyin kalp krizi geçirme ihtimali, uyumayan bir bireyden %50 daha düşüktür.

DOĞUM KONTROL HAPLARINDAN UZAK DURUN

Doğum kontrol hapları, kalp damarlarında pıhtılaşma riskini arttırır. Uzmanlar bu pıhtının damarlarla birlikte akciğer ve beyinde oluşabilme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu belirtiyorlar. Bu hapları eğer bir zaruri hal söz konusu değilse kullanmamanız sağlığınız için daha iyi olacaktır.

Her türlü sağlık sorunlarınızı,Check-up , yada başka tabirle çekap  yaptırarak vücudunuzun sağlık haritasının çıkarılması ve mevcut durumda bir rahatsızlığa neden olmayan ve fakat olası bir sıkıntının gözlemlenerek teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Öyleyse Genel bir sağlık taraması yaptırarak, mevcut rahatsızlıkların belirlenmesine, ve ilerde rahatsızlıklara yol açabilecek anormal durumların ortaya çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Kısaca Check-up yaptırarak mevcut hastalıklarınızı ve ileride hastalıklara yol açabilecek sakıncalı unsurları tespit, teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın