HEM RUHSAL HEM DE BEDENSEL OLARAK RAHATLAMANIN EN KEYİFLİ YOLU

yorumsuz
41 views

HEM RUHSAL HEM DE BEDENSEL OLARAK RAHATLAMANIN EN KEYİFLİ YOLU

Cildimiz en değerli giysimiz. Malum, biz kadınlar zinde ve genç görünmeyi seviyoruz. Bu nedenle de cildimize iyi bakmak en önemli görevlerimizden biri… Peki, bunun için neye ihtiyacımız var? Hem ruhsal hem de bedensel açıdan kendimizi iyi hissetmek istediğimizde bize iyi gelen bir SPA’ya… Eh, onca işin arasında biraz da kendimize zaman ayırmak istediğimiz için hiç de haksız sayılmayız!

Hepimizin heyecanla randevu aldığı ve gitmeyi iple çektiği SPA, kelime olarak ne anlama geliyor? Hikâyesi nedir? Kelimeye ait iki açıklama mevcut. İlki Latince kökenli, suyla gelen sağlık anlamındaki ‘sanitas per aquam’ın kısaltılmışı olduğu. Diğeri ise 14. yüzyılda Romalı lejyonerlerin vücutlarını iyileştirmek ve güçlerini yeniden kazanmak için gittikleri Belçika’nın Valon Bölgesi’nde yer alan Spaw/ Spa isimli kentten günümüze kadar ulaştığı… Demir yönünden zengin şifalı su kaynakları bulunan Spa kentinde, demir eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar iyileştiriliyordu. Daha sonra, SPA kelimesi de şifalı sulardan faydalanan bütün şifa merkezleri için kullanılır hâle geldi.

Sizin için SPA’ya giderken ihtiyacınız olan püf noktalarını sıralayacağız şimdi… Öncelikle SPA’ya gideceğiniz yerle ilgili hijyen konusunda yorumları okuyun ya da daha önce gidenlerle konuşun. Terapistlerin, uzman kişiler olup olmadığından emin olun. Kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa, mutlaka doktorunuza danışın. Bu durumda sauna gibi ısı derecesi yüksek yerleri kullanmamanız gerekebilir. Eğer hamileyseniz, ilk üç ay boyunca masaj önerilmediğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Ayrıca vücudunuzda sorunlu bölgeler varsa, masajdan önce kesinlikle terapiste bilgi vermenizi tavsiye ediyoruz.

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI, YÜKSEK TANSİYON GİBİ RAHATSIZLIKLARINIZ VARSA SPA’YA GİTMEDEN ÖNCE DOKTORUNUZA DANIŞIN.

Gelelim SPA’nın faydalarına… SPA en başta bahsettiğimiz gibi hem ruhsal hem de fiziksel açıdan birçok fayda sağlıyor. Öncelikle kan dolaşımını hızlandırıyor. Vücuttaki ölü derilerin atılmasını sağlıyor, böylece cilt problemlerinin azalmasını kolaylaştırıyor. Sindirim konusunda sıkıntınız varsa, düzenli çalışmasına katkıda bulunuyor. Vücuttaki yağları atarak, cildin pürüzsüzleşmesine imkân tanıyor. Uyku bozukluğu, yorgunluk ve gerginlik yaşıyorsanız, rahatlamanızı sağlayarak enerji katıyor. Kasları yumuşattığı gibi eklem rahatsızlıklarını da gideriyor. SPA’nın olmazsa olmazı masaj konusuna gelirsek, vücudunuza hangi masajın iyi geldiğini nasıl bileceksiniz? Günümüzde bilinen ve uygulanan tam 160 farklı masaj türü bulunuyor. Hangisinin sizin için en doğrusu olduğunu bulmaksa işin en zor kısmı… Dinlenmek ve masajın keyfini çıkarmak isterseniz ya da belirli bir bölgede ağrınız veya kas sıkışmanız varsa, en doğru masaj seçimini yapabilmeniz için az da olsa bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Çünkü masajın insan vücuduna sağladıklarına baktığımızda fizyolojik ve psikolojik etkiler yarattığını görebiliyoruz. Klasik masaj (İsveç masajı), aromaterapi masajı, sıcak taş masajı, refleksoloji, Thai masajı ve Bali masajı sıkça ismini duyduğunuz masajlardan yalnızca birkaçı… Şimdi gelin, hepsini birlikte mercek altına alalım.

İSVEÇ MASAJI
‘İsveç masajı’ da denen klasik masaj, tüm vücuda ya da bölgesel olarak uygulanıyor. Uygulama aşamasında dolaşım hızında artış ve bu sayede doku ve hücrelerde canlanma olduğu uzman terapistler tarafından bu masaj, günlük yorgunluğunuzu gidermeniz için etkili ve yeterli olabilir.

AROMATERAPİ MASAJI
Aromaterapi masajındaki en önemli nokta; kullanılan yağlar… Öncelikle bitkilerin özüyle elde edilen saf aromaterapi yağları, temel yağlarla karıştırıldıktan sonra masaj için kullanıma hazırlanıyor. Bu masaj çeşidindeki temel kural temponun, baskı şiddetinin, öflerajın ve hareketlerin tümünün hafif olması… Yapılan el hareketleri, sıvazlama ve dokunuşların tümü adeta vücut üzerinde dans ediyormuş hissi veriyor. Uygulama sırasında masaj ortamının uygun ve dinlendirici olması en önemli noktalardan biri. Yağ kullanılmasının nedeni; masaj esnasında cildin ısınmasına yardım etmek. Bu sayede kasların, eklem ağrılarının ve dolaşım bozukluğunun etkisi azalıyor.

SICAK TAŞ MASAJI
Sıcak taş masajı, binlerce yıldan beri Uzak Doğu’da uygulanan bir masaj çeşidi. Su içinde ısıtılarak bakıma hazır hale getirilen siyah, pürüzsüz, yassı ve oldukça sert olan bu taşların sırt, boyun, ayak parmak araları gibi vücudun belirli noktalarına yerleştirilmesiyle uygulanıyor. Söz konusu taşlar özel lav taşlarından oluşuyor. Isıyı iyi tuttukları ve geç soğudukları için tercih ediliyorlar. Kaslar üzerinde termoterapi etkisi sağlayan sıcak taşlar sayesinde vücuda nüfuz eden ısı, kan dolaşımını hızlandırıyor. Böylece hücreler oksijenle daha fazla temas ediyor ve metabolizma hızlı çalışmaya başlıyor. Volkanik taşlarla yapılan düzenli bakımlar, vücudu negatif enerjilerden arındırarak ruh ve beden enerjisini yeniden harekete geçiriyor.

REFLEKSOLOJİ
Ayak tabanımız; bedenimizin tüm organ, sinirler ve refleks noktalarının ana merkezi. Refleksoloji masajı
kanıtlanmış. Masajı yaptıran kişinin günlük yorgunluk ve stresten arınmasına yardımcı olan klasik masaj aynı zamanda kendinizi zinde ve dinlenmiş hissetmenizi de sağlıyor. Bu nedenle masajı yapan terapistin el becerisi, tecrübe ve bilgi birikiminin yanı sıra masaj ortamının da önemini belirtmemiz gerek… Klasik masaj genellikle, yoğun iş temposunun verdiği yorgunluğu gidermek, stresten arınmak için en doğru masaj türü. İnsan vücuduna göre baskı ve yoğurma teknikleri uygulanırken, klasik türde masaj yağı kullanılıyor. Ayrıca dilerseniz herhangi bir masaj yağı kullanmadan da uygulanabiliyor. Ortalama süresi 50-60 dakika olan esnasında ortalama 6.000-7.000 sinir hücresi uyarılıyor. Bu sinir noktaları beyin tarafından yollanan sinirlerle bağlantılı olduğu için de ayak tabanındaki noktaların da önemi böylece ortaya çıkıyor.

Ayak ve el refleksolojisindeki en temel amaç, doğru noktalara uygulanan basınç sayesinde sinirlerin ve kan dolaşımının uyarılmasını sağlamak. Görünmeyen on ana elektronik akımının geçtiği yerler, ayak ve el parmaklarımızdan başlayarak bedenimizin ön ve arka kısımlarına doğru yol alıyor. Yediğimiz yiyecekler, içtiğimiz sıvılar, solunum yoluyla vücuda giren toksinlerin hepsi terminal sinirlerin uç bölgelerinde zamanla tortu şeklinde birikiyorlar. Bu birikme, elektromanyetik akımın vücuttaki dolaşımını engelliyor, böylece hastalıklar ortaya çıkıyor. Refleksoloji sırasında el ve ayak noktalarına uygulanan masajlardaki basınç sayesinde sinir uçları yardımıyla çalışan organlara sinyaller giderek uyarılıyor. Bu sayede olması gereken düzeye gelen elektromanyetikler, vücudun eski sağlığına kavuşmasına yardımcı oluyor.

THAI MASAJI
Thai masajı; beden, zihin ve ruhun tedavisine dayanan bir beden çalışma terapisi. Terapi bedeni saran, vücutta akan ve hayata geçen elektromanyetik alanları basınç yoluyla tedavi etmeyi amaçlıyor. Thai masajı; yoga, zen shiatsu gibi Budist meditasyonlardan esinleniyor. Masaj sırasında vücut enerji hatları boyunca yavaş ama ritmik basınçla birlikte germe işlemi uygulanıyor. Bu enerji hatları boyunca avuç içi, başparmaklar, dirsekler ve ayaklar kullanılarak basınç uygulanıyor. Uygulanan güç sayesinde, vücuttaki gerilim serbest kalıyor. Masaj terapisti, aynı zamanda vücudu yoga benzeri bir duruşa sokarken, eklemleri açmak ve esnemeyi sağlamak için vücudu nazikçe sarsıyor.
BALİ MASAJI
Geleneksel Bali masajı tekniği; aromaterapi yağlarıyla uzun, esnek ve etkili dokunuşlarla birlikte vücuda uygulanıyor. Vücudunuzda kan, oksijen ve enerji akışını hızlandırmak için uygulanan bu terapi, anında derin bir rahatlama sağlıyor. Orta şiddetteki darbelerle ve baskı noktalarıyla orta şiddette bir basınç uygulanarak, kasların altına ulaşıyor. Enerji merkezlerini dengelemeye ve iç sistemin entegrasyonunu iyileştirmeye yardımcı olan Bali masajı sayesinde vücuttaki toksinleri ve atıkları temizleyen lenflere doğru kan akışı hızlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın