SEYAHAT ÖNCESİ VE SONRASI İÇİN PRATİK CİLT BAKIM ÖNERİLERİ

yorumsuz
26 views

SEYAHAT ÖNCESİ VE SONRASI İÇİN PRATİK CİLT BAKIM ÖNERİLERİ

Uçak seyahatleri sonrasında hepimizin cildi hassaslaşıyor, kuruyor. Özellikle iklim değişikliği de yaşıyorsak cildimiz, sıcağa ya da soğuğa aşırı tepki gösterebiliyor.

Peki, tüm bu riskleri en aza indirgemek için uçak seyahatimiz öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapmalıyız? Araştırdık…

UÇAK YOLCULUĞU SONRASINDA CİLDİMİZİN REAKSİYON GÖSTERMESİNİN BAŞLICA SEBEPLERİ NELERDİR?
Cilt Bakımı Uzmanı Estetisyen Kat Rudu; “Yolculuk yapmak cildiniz için başlı başına bir stres kaynağı. Kate Beckinsale ve Eva Mendes gibi ünlü yıldızlar dahi bana genellikle uçuş sonrası ciltlerinde kızarıklık, akne ve hatta hafif egzama şikâyetleriyle geliyorlar.

Yolculuk yapanların yüzde 74’ü en stresli kısmın detaylarla uğraşmak olduğunu söylüyor. Bavul hazırlamak, yanlarına ne alacaklarına karar vermek, otel rezervasyonları, tarihler gibi… Bu da kortizol hormonunu yükseltiyor ve ciltte değişimler yaşanıyor.

Ben yolculuk öncesinde stresi azaltmak ve detoks etkisi yaratmak için sıcak yoga dersi almanızı öneriyorum. Ayrıca yolculuğunuzdan en az 15 gün önce hazırlıkları tamamlamış olmanız da stres seviyenizi azaltacaktır” diyor.

YOLCULUK SIRASINDA YANIMIZDA BAKIM VE MAKYAJ ÜRÜNÜ OLARAK NE TAŞIMALIYIZ?
Make-up Artist Hannah Hatcher; “Yolculuğa çıktığımda makyaj çantamı görseniz, çıldırmış olduğumu düşünebilirsiniz! İçinde her türlü riske karşı, her çeşit ürünü bulunduruyorum.

Tabii seyahat boylarını! Küçük boyları bulunmayan kremlerinizi, boş satılan minik şişelere doldurabilirsiniz” diyor.

PEKİ, SEYAHAT SIRASINDA NELERİN DEĞİŞMESİ CİLDİMİZİ BU DENLİ ETKİLİYOR?
Dermatolog Dr. Dennis Gross; “Öncelikle saat dilimi değişiklikleri cildimizin biyolojik saatini bir hayli etkiliyor. Nem kaybına, sivilceye
neden oluyor. Ayrıca ülke ya da bazen şehir değişikliği bile suların farklılaşması anlamına geliyor.

Dolayısıyla yanınızda, cildinizi temizlemek ve makyajınızı çıkarmak için makyaj temizleme sularından ya da ferahlatıcı yüz spreylerinden taşıyabilirsiniz. Böylece yüzünüzü farklı bir suyla yıkayarak riske girmemiş olursunuz” diyor.

UÇAK YOLCULUĞU SIRASINDA GÜNLÜK MAKYAJIMIZI YAPMAK, CİLDİMİZ İÇİN İYİ Mİ YOKSA KÖTÜ MÜ?
Dermatolog Dr. Dennis Gross; “Şaşırtıcı olsa da makyaj yapmak, uçak yolculuğu sırasında cildinize iyi gelebilir! Nasıl mı? Cildi bakterilerden ve serbest radikallerden koruyabilir. Ancak belirtmeliyim ki, eğer uçuşunuz beş saatten fazlaysa en azından bir kere tümünü çıkarmanız ve tazelemeniz gerekebilir” diyor.

Dermatolog Dr. Jessica Wu ise konuya dair şöyle bir açıklamada bulunuyor; “Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, 9.000 metre yükseklikte bir saat geçiren pilotlar, 20 dakika boyunca solaryumda kalmış kadar UV ışını alıyorlar. Dolayısıyla pilotlar ve uçuş ekibinin cilt kanserine yakalanma riskleri diğer kişilere göre iki kat fazla. Bu nedenle özellikle cam kenarında oturuyorsanız, makyajınızın altına muhakkak bir kat 20 SPF’li krem uygulamayı unutmayın!”

UÇAKTAYKEN ÖZELLİKLE DUDAKLARIMIZ ÇOK KURUYOR. BUNUN İÇİN NE YAPMALIYIZ?
Dermatolog Dr. Jessica Wu; “Kabindeki alçak basınç dudaklarınızı çok kurutuyor. Dudak koruyucularının içindeki wax da bu etkiyi destekliyor. Dolayısıyla dudak koruyucu ruj ya da nemlendirici sürmenizi tavsiye etmiyorum. Bunlar yerine Hindistan cevizi ya da badem yağını deneyin. Gerçekten işe yarıyorlar” diyor.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın