STRESTEN KURTULMANIN 4 YOLU

yorumsuz
38 views

STRESTEN KURTULMANIN 4 YOLU

Bu noktalar aynı zamanda lezzetli bir de. Doğru besinleri yiyerek stresinizi azaltmayı denediniz mi? Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacaoğlu’nun söylediklerine kulak verin;

Kompleks Karbonidratlar

Tüm karbonhidratlar mutluluk kaynağı olan serotonin salgılamamızı sağlıyor. Ancak yavaş sindirilen tam tahıllı kahvaltı gevrekleri, yulaf ezmesi gibi kompleks karbonhidratları tercih etmenizde fayda var. Bu tür karbonhidratlar kan şekeri düzeyini korurken kendinizi dengeli hissetmenizi sağlıyor. Kahvaltıda sıcak bir kase yulaf ezmesi iyi gelir.

Portakal

Portakal bağışıklık sistemini güçlendirirken, stres hormonlarının seviyesini de frenleyebilir. Araştırmalara göre stresli bir görev öncesi narenciye yiyenlerde, kan basıncı ve kortizol ( stres hormonu) düzeyleri daha hızlı normale dönüyor.

Kuru Yemişler

Kuru yemişler, sağlıklı yağlar için iyi kaynaklar. Her gün bir avuç Antep fıstığı , ceviz veya badem gibi sağlıklı kuru yemişler tüketmek sadece stresin etkilerini azaltmakla kalmıyor;  kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor ve diyabet riskini azaltıyor. Günün ilk ya da ikinci ara öğünü yapmanızda fayda var.

Ispanak

Magnezyum deposu olan ıspanak stresin baş ağrısı, yorgunluk gibi etkilerini azaltıyor.

YAĞ YAKTIRAN VE TOK TUTAN BESİNLER

“Çok az yiyorum ama kilo alıyorum” lafını sıkça kullanıyorsanız, hatalı beslenme yüzünden vücudunuzun işini zorlaştırıyorsunuz demektir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, zayıflamaya karar verdikten sonra mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken yiyecekleri sıralıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın