Markalar, mağazaların daha geç açılmasından yana

yorumsuz
23 views

Markalar, mağazaların daha geç açılmasından yana

Koronavirüs tedbirleri nedeni ile şubelerini çalışanlarının ve müşterilerinin sağlığını düşünerek kapatan zincir mağazalar, salgının devam ettiği süreçte mağazaların açılması için 11 Mayıs tarihini erken buluyor.

Zincir mağazaları olan markalar, mağazalarının lojistik destek yetersizliği, belirli yaş altında ve üstündekilerin mağazalara gelemeyecek olması ve kiraları karşılayacak cirolara erişemeyecekleri endişesi taşıyor.

ŞEHİRLERARASINDAKİ GEÇİŞİN YASAK OLMASI OLUMSUZ BİR FAKTÖR

Tüm ülke genelinde satış ağları olan mağazalar büyükşehirlerde geçişlerin yasak olmasından dolayı lojistik destek konusunda sıkıntı çekeceklerini beyan ediyor. Bu tür mağazaların yüzde 70’inin bu şehirlerde olmasına dikkat çekiliyor. Yapılan açıklamalara göre 20 yaş altı çocuk ve gençlere yönelik sokağa çıkma yasağının olması bu yaşa hitap eden ürünler içeren mağazaların açılmasını imkansız kılıyor. Ayrıca hafta sonları sokağa çıkma kısıntısını hatırlatan ve satış cirolarının çok düşük olacağından endişelenen mağaza sahipleri, açık oldukları sürece kiraları ödeyemeyecek olma endişesini taşıyor.

MAĞAZALARINI AÇMAYA HAZIRLANAN MARKALAR YENİ SÜREÇTEN ENDİŞELİ

Birleşmiş Markalar Derneğinden (BMD) yapılan açıklamada, “Artan maliyetler ve üretim zincirinde meydana gelen kopmaların markalarımızı olumsuz etkilemesinden endişe ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

MARKALARIN, AVM’LERİN AÇILIŞI KAPSAMINDA BİR TEKLİFİ VAR

AVM’lerin yeniden açılışına ilişkin taleplerde bulundu. Buna göre, BMD, 90 gün süreyle kira talebinde bulunulmamasını, sonrasında 1 yıl boyunca ciro kirasına dönülmesini, ortak alan giderinin ciro kirası üzerinden belirlenmesini, zarar eden mağazalardan tazminatsız çıkış kolaylığı sağlanmasını ve “Kısa Çalışma Ödeneği”nin eylül sonuna kadar devam etmesini istiyor.

GENİŞ KATILIMLI AÇILIŞ TARİHİ: 1 HAZİRAN

BMD Yönetim Kurulu’nun, yaptığı yazılı açıklama göre, markalar AVM’lerle birlikte 11 Mayıs’tan itibaren deneme açılışı yapmaya başlayacaklar, geniş katılımlı açılış ise 1 Haziran’da planlanıyor.

TÜRKİYE GENELİNDE 70 BİN MAĞAZA

BMD üyesi markalar, salgın nedeniyle 18 Mart akşamı kapattıkları Türkiye genelindeki 70 bin mağazayı yeniden açmaya hazırlanıyor.

11 MAYIS’TA DENEME AÇILIŞI VAR

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyelerini rehber edinen ve güvenli bir açılış yapmak isteyen markalar, 11 Mayıs’tan itibaren öncelikle caddelerdeki ve açık AVM’lerdeki mağazalarında deneme açılışı yapacaklar.

Markalar geniş katılımlı açılışı ise ürün tedariki, mağaza içi düzenlemeleri ve hijyen önlemlerini tamamladıktan sonra 1 Haziran’da gerçekleştirmeyi planlıyor.

MARKALARIN ZARAR EDEN MAĞAZALARI İÇİN “MÜCBİR SEBEP” BEKLENTİSİ

BMD’nin açılışında şu konu dikkat çekiyor: “Markaların zarar eden mağazalarını ‘mücbir sebep’ kapsamında hızla kapatarak verimli operasyonlara odaklanmaları gerekiyor. AVM yönetimleri bu durumdaki mağazalardan çıkış için yıllar önce imzalanan kontratları gerekçe göstererek yüksek tazminatlar istemesin. Aksi takdirde birçok marka yakın gelecekte büyük zorluklarla karşı karşıya kalacak.”

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın