Kabak Tatlısı Tarifi

yorumsuz
49 views

Kabak Tatlısı Tarifi
  • 2 kilogram balkabağı
  •  1,5 su bardağı toz şeker (kabağınız tatsız ise daha fazla şeker eklenebilir)
  •  3-4 yemek kaşığı kaymak
  •  3-4 yemek kaşığı çekilmiş Antep fıstığı

Kabak tatlısı tarifi kış geldiğinden beri sizlerle paylaşmak istediğim bir tarif. Hem yapımı kolay he de kendi şerbetiyle kışa yakışan bir tatlı kabak tatlısı. Balkabağı tatlısı olarak da bildiğimiz bu tatlı çeşidi ülkemizde balkabağının en çok tüketilen hali. Balkabağı besin değeri yüksek bir lif kaynağı. Ayrıca söylemeden geçmeyelim cilde oldukça faydalı bir gıda. Evet bu kadar faydasından bahsettikten sonra geçelim balkabağı tatlısı tarifine 🙂

  1. Balkabağınızı güzelce soyun çekirdeklerini temizleyin ve yıkayın. Artık dilimlemeye hazır. Balkabağınızı istediğiniz ebatta dilimlere ayırın.
  2. Tabanı geniş ve büyükçe bir tencereye kabakları sırayla dizin ve üstlerine şeker dökün tekrar kalan kabakaları da dizip şeker dökün ki her balkabağı şekerle iyice temas etsin.
  3. Bazen vaktiniz azsa 3-4 saat bekletip pişirebilirsiniz ama kabağın suyunu iyice salması ve ilave su eklememeniz için bir gece bekletmeniz faydalı olacaktır.
  4. Geceden bekletilen kabaklar suyunu salmış olacaktır onları orta ateşte pişirmeye alın ve pişerken sık sık kontrol edin.
  5. Kabaklar yumuşadıktan sonra içindeki şerbeti iyice çekmesi için bir süre de kapağı açık vaziyette pişirmeye devam edin. Suyunu çekince ocağın altını kapayalım.
  6. Kabak tatlısı hazırrrr arık bir müddet soğumaya bırakalım. Soğuk balkabağı tatlısının üzerine servis tabaklarına böldükten sonra kaymak ve antep fıstığı koyabiliriz.

Not: Kabak tatlısına cevizi de yakıştıran damak tatları var eğer size de hitap ediyorsa deneyebilirisiniz.

Not 2: Aynı tarifi fırında 200 derecede pişirebilirsiniz. Elbette pişirme süreniz değişebilir. Fırında da sık sık kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bir çatal yardımıyla pişip pişmediğii anlayabilirsiniz.

Afiyet olsun hanımlar, beyler.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın